Okul Temizliği

Temizlik günümüzde giderek önemini arttırmıştır. Gelişen dünya ile artık sanayide ciddi anlamda önem kazanmıştır. Bu yüzden de temiz bir ortamı bulmak giderek zorlaşmıştır. Bu sebepten ötürü en azından yaşam alanlarımızı sterilize ederek sağlıklı bir şekilde yaşamak zorunluluk haline gelmiştir. Bu yüzden de bulunduğumuz yerlerin temiz ve hijyenik olmasına dikkat ederiz. Gerek kendimiz bu konuda hassas davranırken gerekse toplum olarak bu bilinci yakalamak zorundayız. Yapılacak temizliklerde dikkatli olmak ve kaliteli ürünler kullanmak gerekmektedir. Çünkü ucuz diye alınan ürünler ilerde sağlık açısından sorunlar yaratmaktadır. Çocuklar bu konudan en çok etkilenen bireylerdir. Bu yüzden çocuklarımızın en çok vakit geçirdiği okullarımızda ki temizlik sizler için olduğu kadar firmamız içinde önemlidir. Okul temizliği konusunda bizde çok titiz davranmaktayız. İLETİŞİM

Okul Temizliği
Okul Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Okullar, kolejler, dershaneler, kreşler ve fakülte binaları gibi eğitime hizmet eden hemen her türlü mekan ciddi ve hassas bir temizlik gerektirir. Çünkü çok sayıda öğrencinin bir arada bulunduğu bu ortamlarda hastalıklar çok daha hızlı bir şekilde yayılır. Bu anlamda sınıflarda hijyen sağlanması için yapılan günlük temizlik sırasında öncelikle çöpler alınır. Ardından çerçeve, pano, cam önleri gibi yüzeyler temizlenir. Yine masalar, dezenfekte edici özel temizlik ürünleri ile silinir. Son olarak yerler süpürülür, silinir ve kontroller yapılarak günlük temizlik bitirilir.

Eğitim kurumlarında temizliğine özen gösterilmesi gereken alanlardan birisi de tuvaletlerdir. Bu alanların temizliği için eldiven kullanılarak çöp kutuları boşaltılır. Yine aynalar, lavabolar, klozet ve pisuvarların temizliği gerçekleştirilir. Ancak bu sırada her yüzeyin temizliği için farklı bezler kullanılır. Tuvalet temizliği için son aşama ise zemin temizliğidir. Zemin doğru yöntemler ile temizlendikten sonra kontroller gerçekleştirilir ve tuvalet temizliği tamamlanır.

Okul temizliği için günlük olarak gerçekleştirilen temizliğin yanında hafta sonu uygulanan detaylı temizlik işlemleri de mevcuttur. Bu işlemler sırasında yine ayrıntılı tuvalet temizliği yapılır. Duvarlar yıkanır ve silinir. Koridorların temizliği yapılır. Ayrıca kâğıtlık, havluluk, sıvı sabun ve el kurutma makinelerinin hijyeni sağlanır.

Tüm bunların yanında okullarda gerçekleştirilen temizlik işlemleri sırasında en önemlisi eğitim faaliyetlerine engel olmamaktır. İyi bir temizlik planı ve deneyimli personeller ile bu durum sorun olmaktan çıkmakta, temizlik işlemleri eğitim faaliyetleri aksatılmadan eksiksiz bir şekilde yürütülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir